Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deri genel olarak sağlamlık ve kalite bakımından tercih edilen malzemelerin en başında gelmektedir. Bu sağlamlık ve kalite ile beraber hassas bir yapıya da sahip olması sebebiyle deri ve deri ürünlerinin belli başlı bakımlara ihtiyacı olmaktadır. Kadın ve erkekler tarafından sıkça tercih edilen hakiki deri ayakkabılar birçok günün kurtarıcı parçası olmaktadır. Deri ayakkabıların her türlü hava koşulunda kullanılabilir olması, sürekli olarak zeminle temas etmesi, her ayakkabıda olduğu gibi deri ayakkabılar içinde yıpranma ve kirlenmeye sebep olmaktadır. Bu etkilerin minimum düzeye inmesi, deri ayakkabının görüntüsünün bozulmaması, uzun vadeli kullanım sağlanması ve ilk alındığı gibi parlak ve yeni kalması istendiğinde düzenli aralıklarla belirli deri ayakkabı bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Deri ayakkabının temizlenmesi ve bakımı birkaç kolay adımda hızlıca gerçekleştirilebilir. Birbirinden farklı deri tipleri olması sebebiyle, ayakkabıya yapılan her işlem her deri için geçerli olmayabilir. Bu sebeple öncelikle deri ayakkabınızın tipine uygun deri bakım ürünlerini kullanmalısınız.  Hakiki deri, nubuk deri, süet deri, yağlı deri ve antik deri gibi pek çok deri çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle deri bakımı yapacağınız deri ayakkabınızın cinsi, bakım ve temizlik için önem arz etmektedir.

Basitçe bir deri ayakkabı bakımında izlenecek adımlar nelerdir?

- Özellikle karlı, yağmurlu ve sert havalarda deri ayakkabınızı düzenli olarak kirden ve tozdan temizlemeniz gerekmektedir.

- İkinci olarak deri ayakkabınızı yumuşatmanız gerekmektedir.  

- Son olarak deri ayakkabınızı parlatmanız ve cilalamanız gerekmektedir.

 

Deri Ayakkabıları Olası Dış Etkenlerden Korumak İçin Yapılması Gereken Gerekli Bakımlar ve İzlenecek Yol Haritasının Aşamaları Nelerdir?

 

 1. Deri ayakkabı bakımı için en başta nemli bir bez kullanılarak ayakkabınızı kir ve tozlardan arındırmakla işe başlayabilirsiniz. Temiz ve nemli bez ile veya yumuşak bir ayakkabı fırçası yardımıyla ayakkabılarınızı temizleyiniz.
 2. Deri ayakkabınız bağcıklı ise bağcıklarını çıkararak sabunlu su ile temizleyiniz.
 3. Kir ve tozlardan arındırdığınız deri ayakkabınızı, yumuşak hareketlerle nemli bez yardımı ile daireler çizerek ovalayınız. Bir kaba bir miktar su ve birkaç damla sıvı sabun koyarak veya bir ölçek sirke ve iki ölçek su ile deri ayakkabınızı bez yardımı ile silmeye devam ediniz. Bu uygulamalar evinizde basitçe yapabileceğiniz uygulamalardır. Ancak kısıtlı bir vakitte daha iyi, kalıcı ve uzun ömürlü sonuçlar almak istiyorsanız, deri ayakkabınız için bu uygulamalar yerine deri ayakkabılar için özel olarak üretilmiş olan bakım ürünlerini, köpük veya deri spreylerini kullanmalısınız.
 4. İlk iki aşama tamamlandıktan sonra deri ayakkabılarınızı son kez temiz ve durulanmış bir bez yardımı ile silip kuruması için mümkünse güneş ışığı almayan, serin ve ortamın hava aldığı bir yerde muhafaza ediniz.
 5. Ayakkabılarınızın direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Güneş ışığı deri ayakkabılarınızda renk değişikliği oluşmasına ve deride çatlaklar meydana gelmesine sebep olabilmektedir.
 6. Deri ayakkabınızın yüzeyini yumuşatmak için ayakkabıyı giydikten sonra veya ayda bir defa olacak şekilde yumuşatmanız gerekmektedir. Deri ayakkabıda yumuşatma işleminin önemi ayakkabınızın sertleşmesini ve ayağınızı rahatsız etmesini önlemesi için yapılması gereken bir işlemdir. Hint yağı, badem yağı, vazelin, zeytinyağı gibi doğal yöntemler deri ayakkabınızın yumuşamasını sağlamaktadır ve deride çatlak oluşumunu önlemektedir. Bu yöntemleri geçici de olsa evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.  Aynı zamanda doğal cilalı ayakkabı boyaları ile veya deri yumuşatma için kullanılan deri bakım ürünleri ile deri ayakkabınızı yumuşatabilir giyilebilir hale geri getirebilirsiniz
 7. Temizleme ve yumuşatma işlemleri gerçekleştirildikten sonra deri ayakkabınızın parlaklıklarını geri kazandırmak için cilalama işlemi yapmalısınız.  Bu işlemlerle beraber deri ayakkabınızı özenle saklamalı ve ayakkabı kalıbıyla beraber muhafaza etmelisiniz.
 8. Deri ayakkabılarınızın ıslak ve nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Deri üzerinde beyaz lekeler oluşmaması için deri ayakkabı bakımlarını gerçekleştirdikten sonra kurulama işlemine dikkat etmelisiniz.
 9. Deri ayakkabılarınız gereğinden fazla ıslanırsa, dışını nazikçe kurulayınız ve fazla nemi emmeye yardımcı olması için ayakkabınızın iç tarafına gazete veya kağıt parçaları yerleştiriniz. Deri ayakkabınızın kuruma sürecini hızlandırmak için kurutma makinesi gibi uygulamalara başvurmayınız. Bu durum deri ayakkabınızın görünümüne zarar vermekte üstelik ayakkabının ömrünü kısaltmaktadır.
 10. Deri ayakkabı bakımında, deri bakım ürünleriniz yok ise uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerden biride vazelin uygulamasıdır. Vazelin doğal bir ürün olması ve deriyi yumuşatarak parlaklık vermesi sebebiyle deri ayakkabı bakımında kullanılabilmektedir. Bir bez veya pamuk üzerine vazelin sürerek deri ayakkabınızın üzerine nazikçe yedirerek uygulama sağlayabilirsiniz. Bu sayede deri ayakkabınızın parlaklığını arttırabilirsiniz. Aynı zamanda vazelin yerine zeytinyağı kullanımı da deri ayakkabı bakımında kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Zeytinyağını bir bez veya kuru bir pamuk üzerine dökerek nazik ve hafif dokunuşlar ile tüm deri ayakkabı yüzeyine yedirerek uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede deri ayakkabınız çok daha bakımlı ve parlak bir görüntüye sahip olacaktır. Ancak evde kullanabileceğiniz bu çözümler iyi sonuçlar almanıza sebep verse de kalıcı ve kesin çözümler olamayacağından, deri ayakkabı bakımı için özellikle deri bakım ürünlerinin kullanılması önerilmektedir. Kullanacağınız deri bakım ürünleri sayesinde deri ayakkabılarınız ilk günkü gibi parlak ve yeni görünümüne tekrar kavuşabilmenizi mümkün kılmaktadır.
 11. Süet deri ayakkabıların bakımı için, ayakkabınızı kalıbıyla beraber saklamanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede süet derinizde şekil bozuklukları olması engellenmekte ve deri ayakkabınızın şekli ilk günkü gibi muhafaza edilmektedir. Süet ayakkabılarınız için deri bakım malzemesi olarak özel olarak tasarlanan silgiler ve fırçalar bulunmaktadır. Dış yüzeyin temizlenmesi ve ayakkabının tozdan ve kirden arındırılması için tercih edilmektedirler. Süet ayakkabıların ayda bir kez gibi sürelerle açık havada güneşe maruz kalmadan havalandırılması faydalı olabilmektedir.
 12. Nubuk deri ayakkabı bakımları için, nubuk derinin hassas bir yüzeye sahip olması bakımının ve temizliğinin de dikkat edilmesi gerekmektedir. Nubuk deri ayakkabılara özel temizleme spreyleri, fırçalar ve zımpara bulunmaktadır. Bu malzemeler ile nubuk deri ayakkabı bakımı yapılması durumunda ayakkabının ömrü çok daha uzun olmaktadır. Ayrıca bu uygulamalar dışında diş fırçası yardımı ile nubuk derinin dışı kir ve toz kalıntılarından arındırılabilmektedir. Ayakkabı kalıbı ile muhafaza edilmesi tavsiye edilir bu sayede ayakkabıların dışında bozulma, kırışma ve ezilme problemleri oluşmaz.
 13. Süet veya nubuk deri ayakkabı bakımı için, tüm ayakkabının üzerine naylon kıllı bir fırça ile temizleyerek, gece boyunca kurumaya bırakabileceğiniz süet temizleyici kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra, süet dokuyu eski parlaklığına kavuşturmak için deri ayakkabınızı parlatma fırçası ile fırçalamalısınız. Ek bir koruma olarak, deriyi dış etkenlerden koruması için deri koruyucu sprey kullanabilirsiniz.

Etiketler: deri ayakkabı, ayakkabı bakımı
Mayıs 28, 2021
Listeye dön