Doğru Ayakkabıyı Seçmenin 7 Altın Kuralı

Doğru Ayakkabıyı Seçmenin 7 Altın Kuralı

Doğru Ayakkabıyı Seçmenin 7 Altın Kuralı

Ayakkabı seçimi basit bir işlem gibi gözükse de ayaklarınıza olan etkisinden, vücut ve postür duruşunuza kadar pek çok duruma etki etmektedir. İyi ve güzel ayakkabı kullanımı kadar konforlu ve rahat ayakkabılar giymeniz, ayağınızda oluşabilecek yaralanmalara ve ayak anatominizde oluşabilecek sorunlara engel olmaktadır. Aynı zamanda ayakkabı seçiminiz bütün vücudunuzu etkilemektedir.  Bu sebeple ayakkabı seçerken belli başlı kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.


Doğru Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Ayakkabı alışverişine çıkarken rahat olduğunuz ayağınızı sıkmayan ayakkabılar giymeli ve ayakkabı alışverişine akşam saatlerinde çıkmanız sizin için en ideali olacaktır. Gün boyu ayakta kalmanızdan ötürü ayaklarınız genişler ve bu sebeple seçeceğiniz ayakkabının ayağınızı rahatsız edip etmeyeceği, ayağınızda yaralar oluşturup oluşturmayacağını daha iyi anlayabilirsiniz. Ayağınıza tam oturan ve ayağınızı rahatsız etmeyen ayakkabıları bulduğunuzdan emin olmak için ayaklarınızın genişlediği zamanları seçmelisiniz.

2- Ayakkabılarınızı çorap ile deneyin. Çoraplar ayakkabıları daha rahat giyip çıkarmanıza yardımcı olur. Klasik ayakkabılar için daha ince tarzda ve ayakkabınıza uygun çoraplar, spor ayakkabılar için biraz daha kalın ve uygun çoraplar kullanabilirsiniz.

3- Zamanla ayaklarınızda değişiklikler oluşabilmektedir. Bunun sebebi kilo alıp verme durumları, hamilelik gibi etkenler olabilir. Ayaklarınızın genişlemesi gibi durumlar için önerilen, her ayakkabı satın alımlarında ayaklarınızın uzunluğunu ve genişliğini ölçtürmenizdir. Bu sayede size en uygun ayakkabıyı bulabilmek ve daha rahat hareket etmenize olanak sağlayacak doğru ayakkabıyı bulmanız kolaylaşacaktır.

4- Ayakkabılarınızı ayağınızda denedikten sonra test etmek için yürümeniz ve ayağınızda ki duruşunu görmelisiniz.  Ayak parmaklarınızı ayakkabının içinde oynatıp oynatamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Ayağınızı rahatsız edecek etiket, düğme veya dikiş olup olmadığını kontrol etmek için ayağınızı hareket ettirmeli ve rahatlığını kontrol etmelisiniz.

5- Ayakkabı alırken her zaman giydiğiniz numara ayağınıza olmuyorsa bunun için endişelenmemeli ve ayağınıza en rahat uyan ayakkabı numarasını tercih etmelisiniz. Ayakkabıların büyük çoğunluğu giyildikçe açılma yapabilmektedir. Ancak zaten açılma yapacak diye düşünüp ayağınızı rahatsız eden, sıkan ve acıtan ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Ayaklar birçok yapıda ve şekilde olabileceği için bir ayakkabıyı denediğinizde bu gibi durumlarla karşılaşıyorsanız farklı bir numarayı denemelisiniz.

6- Ayakkabıyı satın almadan önce ayakkabının yapısını incelemelisiniz. Ayakkabının iç ve dış kısmını, kullanılan materyalleri,  tabanını, iç tabanını, bağcıklarını veya diğer aksesuarları kontrol etmelisiniz. Dikişlerin sağlamlığına ve malzemelerin dayanıklı yapıda olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ayakkabının dayanıksız olması uzun süreli kullanılmamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda ayaklarınıza uyum sağlamamakta ve ayak yapınızı bozabilmektedir.

7- Ayakkabı alırken ayakkabı tabanının sizi koruyacağından, dayanıklı ve sağlam yapıda olduğundan emin olmalısınız.  Ayakkabıların en öncelikli amacı ayaklarınızı korumak olduğundan tabanın yapısı ve sağlamlığı çok önemlidir. İnce ve dayanıksız bir ayakkabı tabanı olan ayakkabılar çok rahat yıpranmaktadır.  Dayanıksız ayakkabı tabanı sebebiyle ayağınıza çivi veya keskin bir malzeme batması durumunda ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

 

Eğer şartların zorlu olduğu bir iş dalında bulunuyorsanız tabanın sert materyallerden yapıldığına ve ayaklarınızı koruyacağından emin olmalısınız.

Etiketler: doğru ayakkabı, seçmenin, 7 altın kuralı, ayakkabı, seçmek, seçiminde, dikkat, edilmesi, gerekenler
Haziran 03, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR