En Çok Tercih Edilen Ayakkabı Tabanları ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Ayakkabı Tabanları ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Ayakkabı Tabanları ve Özellikleri

Ayakkabı tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri ayakkabının taban özelliğidir. Bulunacağınız ortama göre seçtiğiniz taban gününüzü kurtarabilecek özellikte olabilmektedir. Ayakkabı tabanları birbirinden farklı özelliklerde ve tasarımlarda olabilmektedir. Bu özelliklere göre ayakkabılar kendini en iyi şekilde belli edebilir. Aynı zamanda bir ayakkabı tabanı iklim şartlarına göre de dayanıklı olmalı ve bu şartlara uygun olmalıdır.

En Çok Tercih Edilen Ayakkabı Tabanları Hangileridir?

 

1- Kauçuk Taban

Kauçuk ayakkabı tabanları çoğunlukla geri dönüştürülmüş kauçuk malzemesinden yapılmaktadır. Kauçuk ayakkabı tabanı yüksek direnç özelliğine sahip olması sebebiyle dayanıklı bir malzemedir. Kauçuk tabanlı ayakkabıların su geçirmez özelliği bulunmaktadır. Çalıştığınız alanda veya suyla temas etmeniz gereken herhangi bir durumda kaldığınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca bükülebilir malzemeden yapılmasına rağmen fazlasıyla dayanıklıdır. Bu ayakkabı tabanı deri tabanlar için en iyi alternatiflerdendir.  Kauçuk tabanlı ayakkabıların çok büyük bir bölümü iş botları, kışlık botlar ve yürüyüş botlarında tercih edilmektedir. Kauçuk tabanların kalın olması botlara daha uygun ve şık bir görüntü sağlamaktadır.

2- Poliüretan Taban

Poliüretan ayakkabı tabanı kaygan değildir. Her türlü ortama uyum sağlayarak inanılmaz bir direnç kalitesine sahiptir. Kaymaya karşı dirençli bir yapıda olmasının yanı sıra hafif bir malzemedir. Diğer plastiklerden farklı olarak poliüretan tabanlar kimyasal işlemler ile oluşturulmaktadır. İç  yapıları daha çok gözenekli ve süngerimsi bir yapıda olmaktadır. Hafif bir malzeme yapısına sahip olmasının en büyük sebebi gözenekli ve süngerimsi yapıya sahip olmasıdır. Poliüretan tabanların esnek yapıda ve düşük yoğunlukta olmaları, kalıba kolay uygulanabilir olmaları ve kaymaya karşı dirençli olmaları eva taban, kauçuk taban ve diğer tabanlara göre daha çok tercih edilmektedirler. Daha çok terlik, sandalet, spor ayakkabı, iç ve dış tabanlar için kullanılmaktadırlar.

2- Neolit Taban

Neolit tabanlar kösele tabanların yerine alternatif olarak kullanılan taban türüdür. Bunun en büyük sebebi kösele tabanların kolayca aşınma sorununu giderebilmektir. Ayrıca kösele tabanların yüksek maliyette olması da alternatif olarak neolit tabanların kullanılma sebeplerindendir.  Neolit tabanın bir diğer ismi bu sebeple suni köseledir. Neolit tabanın aşınmalara karşı dayanıklı olması en büyük özelliklerindendir. Aynı zamanda kaymaz bir taban yapısına sahiptir. Bu özellikler sonucunda daha çok yazlık ayakkabı ürünleri tabanları için kullanılmaktadır.

 

3- Eva Taban

Eva taban ayakkabılar en düşük yoğunlukta poliüretan malzemeden oluşmaktadır. Bu durum eva tabanın hafif olmasının en büyük avantajlarındandır.  Etilen Vinil Asetat isminin kısaltılması sonucu eva taban adı kullanılmaktadır. Eva tabanın poliüretan tabanda olduğu gibi iç yapısı gözenekli ve süngerimsi özelliktedir. Yoğunluğunun düşük olması dışında eva tabanlar düşük dirence sahip taban yapısına sahiptirler. Kısaca kaymaz taban özellikleri sınırlıdır. Genellikle terlik modellerinde eva taban kullanılmaktadır.  

5- Air Taban

Air taban ayakkabılar dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptir. Günümüzde daha çok koşu, basketbol, voleybol vb. gibi performans ayakkabılarında kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi air tabanın basınçlı hava sayesinde çarpma anında sıkılaşması ve daha sonra tabanın orijinal şekline ve normal haline anında geri dönebilmesidir. Performans ayakkabıları dışında air tabanlar günlük giyimde de sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Özellikle günlük sneaker modellerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hem rahat olması hem de insana hava yürüyormuş hissi tanıması air tabanın tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Air taban daha az enerji harcanarak daha yüksek performans gösterilmesine de yardımcı olmaktadır.

6- Kösele Taban

Kösele taban ayakkabılar çeşitli kimyasalların ve dana derisinin birleşimi sonucu elde edilen tabanlara denilmektedir. Kösele taban ayakkabılar sudan ve nemden etkilenebilirler ve bu sebeple zemine tutunma özelliği bakımından daha kısıtlı bir imkan sunarlar. Kösele tabanlar diğer ayakkabı tabanlarına göre daha maliyetli bir yapıya sahiptir. Sağlıklı bir taban tipi olmasına rağmen kaymaya karşı yeterince dirençli olmaması, maliyetinin yüksek olması, suyu geçirebilme yapısına sahip olması gibi yönlerden pek tercih edilmemektedir.

7- Termo Taban

Termo ayakkabı tabanları kauçuk malzemesinin karışımı ile oluşmaktadır. İsminden de tahmin edilebileceği gibi sıcaklığa dayanıklı bir yapıya sahiptir. Diğer tabanlara göre sıcaklığa en dayanıklı olan taban tipidir. Kauçuk taban alternatifi olarak kullanılabilmektedir. Yüksek aşınmaya ve kayma gibi durumlara karşı dirençli, kolay şekil alabilen, esnek ve geri dönüştürülebilme özelliklerine sahiptir.

Etiketler: en çok tercih edilen ayakkabı tabanları, ayakkabı taban özellikleri, hakiki deri ayakkabılar
Haziran 14, 2021
Listeye dön