Online Ayakkabı Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Ayakkabı Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Online Alışverişlerinizde Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Online üzerinden alışveriş yapma oranı gün geçtikçe artmakta ve her yaştan insanın kullanmaya başladığı bir alan olmaktadır. Online alışveriş yapmanın getirdiği rahatlık, zaman yönetimi, süreçlerin hızlı ilerlemesi, çeşitlilik ve istediğiniz her an alışveriş yapabilme kolaylığı tercih edilme sebeplerinin en başında gelen nedenler arasında olmaktadır. Artık internet üzerinden alınmaz denilebilecek bir ürün veya ürün grubu neredeyse bulunmamaktadır. Buna rağmen belli başlı ürün kategorilerinde denemeden veya görmeden ürünü almak konusunda tereddütler yaşanmaktadır. Bunlara bir örnek ise ayakkabılardır.  Ayak yapısının kişiden kişiye farklılık göstermesi sebebiyle her ayakkabı her ayak için aynı numara ile uyumlu olmayabilir.

Online ayakkabı alışverişi yapmak eskiye göre çok daha kolay ve hızlı ilerlemektedir. Ürünlerin değişim ve iade süreçlerinin kolaylaşması, teslimat zamanlarının kısalması gibi etkenler online ayakkabı alırken sunulan avantajlardandır. Üstelik birden fazla ayakkabı çeşitleri sunulması, 7-24 açık bir platform olması, istediğiniz her an alışveriş yapabiliyor olmanız online ayakkabı alışverişi yapmanın bir diğer avantajlarındandır.

Online Ayakkabı Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Öncelikle ayakkabı alışverişi yapacağımız sitenin güvenilir olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun için web üzerinden veya alışveriş yapacağımız sayfa sosyal medya sayfalarına sahipse sosyal medya hesapları üzerinden araştırmalar yapabiliriz. Online ayakkabı mağazasının fiziksel bir mağazası varsa burayı araştırarak aynı zamanda güvenilirliğini kontrol edebiliriz. Online ayakkabı mağazasının belli başlı yerlere kayıtlı olup olmadığını kontrol etmeliyiz. (Örneğin ETBİS- Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi)
  2. Ayakkabı alacağımız sitenin iyi bir iade ve değişim politikası olduğundan emin olmalıyız. İade ve değişim politikalarını okumalı, güvenilirliğinden ve şartlarından emin olmalıyız. Olumsuz bir durum olduğunda bu hakları bize sağlayabilecek bir ayakkabı mağazasından alışveriş yapmalıyız.
  3. Online ayakkabı siparişini yapmadan önce web sitesi ve ayakkabı için diğer müşteri deneyimlerini ve yorumlarını inceleyerek ürün ve site hakkında bilgi sahibi olmalıyız.
  4. serdar-yesil-online-ayakkabı-nasıl-seçilir-nelere-dikkat-etmeliyiz.jpgOnline ayakkabı alışverişlerimizde ürün elimize ulaşmadan ayakkabıyı deneyemeyeceğimiz aşikâr. Bu sebeple sitede belirtilen ayak ölçülerine ve beden çizelgelerine dikkat etmeliyiz. Ayak numaramızı, ayağımızın genişliğini ve uzunluğunu iyi bilmemiz süreçleri kolaylaştıracak ve en doğru çifti bulmamız için yol gösterecektir. Emin olamadığınız durumlarda müşteri temsilcisine ulaşarak numaralar ve ayakkabının ayağa uyumu konusunda bilgi alabiliriz.

Örnek bir uygulama olarak; boş bir kağıt, cetvel ve kalem alın. Ayağınıza orta kalınlıkta bir çorap giyip boş kağıdın üzerine basın. Kalemle ayağınızın ana hatlarını dikkatlice çerçeveleyin. Daha sonra topuktan ayağa kadar cetvel ile uzunluğunu ölçün, aynı şekilde ayağınızın genişliğini de ölçerek web sitesinde bulunan beden tablosu ile ayağınızın beden tablosunu karşılaştırın. Her iki ayağınız için aynı uygulamayı yapın ve büyük olan ayak beden ölçünüzü dikkate alarak ayakkabı numaranızı tercih edin.

  1. Online ayakkabı alışverişi yaparken ürünlerin detay özelliklerine dikkat etmeliyiz. Kullanılan materyallerin yapısını, iç ve dış kısımlarını, taban özelliklerini ve ürünün teknik detaylarını incelemeliyiz.
  2. Ayakkabıların ürün fotoğraflarına dikkat etmeliyiz. Ayakkabının her açıdan fotoğraflarının olmasına ve ayakkabıları ayrıntılarıyla incelemeye özen göstermeliyiz.
  3. Ürün fotoğrafları bazen ürünün tam rengini yansıtmayabilir. Bu sebeple emin olamadığınız durumlarda şüphelerinizi gidermek için müşteri temsilcisiyle görüşme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Etiketler: online, ayakkabı, seçerken, dikkat, edilmesi, gerekenler, online ayakkabı, alışverişlerinizde, ayakkabı alırken, nelere, dikkat, etmelisiniz
Haziran 07, 2021
Listeye dön