Rahat (Comfort) Ayakkabı Seçiminde İncelikler

Rahat (Comfort) Ayakkabı Seçiminde İncelikler

Rahat (Comfort) Ayakkabı Seçiminde İncelikler

Ayak sağlığımız için giydiğimiz ayakkabıların ayağımızla uyumlu olması, rahat ve konforlu olması, ayağımıza tam oturması, genişliği ve uzunluğu yönünden ayağımızı sıkmaması büyük önem taşımaktadır. Ayakkabı piyasası göz önüne alındığında piyasada ki pek çok ayakkabının rahatlık ve konfor bakımından yetersiz olduğunu görebiliriz. Bu yetersizlik sonucunda pek çok kişinin ayak rahatsızlığı yaşadığını söylememiz mümkün. Şıklık ve güzellik bakımından konforun dışına çıktığımız ayakkabılar giymek isteyebiliriz, ancak bu durumda acı çekiyorsak ve bunu sürekli bir hale getiriyorsak dikkat etmemiz gerekmektedir. İşte bu noktada rahat ve konforlu bir ayakkabı seçimi çok önemli olmaktadır.

Ayakkabı seçiminde doğru adımları izleyerek ayaklarınız için en rahat ayakkabıyı seçebilirsiniz.

Rahat (Comfort) Ayakkabılar Nasıl Seçilir?

  1. Ayak sağlığınız için esnek bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Ayakkabının esnek olması rahat hareket edebilmeniz için önemli bir unsurdur. Özellikle yürüyüşlerde, spor dallarında veya günlük kullanımlarınızda tercih ettiğiniz esnek ayakkabılar ağırlığınızı eşit dağıtabilmekte ve esneklik sayesinde ayaklarınızın daha rahat hareket edebilmesini sağlamaktadır.
  2. Bir ayakkabının esnek olup olmadığını anlayabilmek için ayakkabının ön kısmını bükebilir ve bu sayede ne kadar esnek olup olmadığını test edebilirsiniz. 
  3. Seçtiğiniz ayakkabının hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabılarınızın ağır olması çabucak yorulmanıza sebep olacaktır. Hafif ayakkabılar özellikle yürüyüş yapmak istediğinizde, sıcak veya kuru havalarda tercih edebileceğiniz bir seçenek olmalıdır. Bu ayakkabılar ayağınızın daha kolay bir şekilde nefes almasını sağlarlar.
  4. Comfort bir ayakkabı aradığınızda geniş ve küçük topuklar tercih edebilirsiniz. Topuğun geniş ve küçük olması, ayak bileklerinize ve topuğunuza destek sağlayarak yorulmanızı engelleyecek ve daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar her ne kadar şık ve zarif gözükse de uzun süreli kullanımlarda ayaklarınızda ağrı yapabilir ve bileğinizi incitmenize sebep olabilir. Ayakkabılarınızın eğimi ne kadar fazla olursa o kadar fazla ağrı, fazladan yük ve bilek burkulması riski taşımaktadır.
  5. Daha rahat edebilmek için ortam şartlarına ve yapacağınız aktiviteye göre bir ayakkabı giymelisiniz.
  6. Comfort ayakkabıları hem sert hem de yumuşak bir düzlem üzerinde denemeye çalışmalısınız. Böylelikle ortam ve çevre şartlarına ne denli uyum sağlayabileceğini daha rahat görebilirsiniz.
Etiketler: rahat, comfort, ayakkabı, seçiminde, incelikler, dikkat edilmesi, gerekenler
Haziran 23, 2021
Listeye dön